Kręgosłup pełni funkcję podpory całej sylwetki i często dźwiga duże obciążenia, które mogą nawet przerastać wagę ciała. Siedzący tryb pracy, oglądanie telewizji w niewygodnej pozycji i spanie na źle dopasowanym materacu, mogą pogłębiać bóle kręgosłupa i sprzyjać rozwojowi wad postawy. Aby kręgosłup funkcjonował poprawnie i nie był przyczyną silnych bólów, wystarczy odpowiednio o niego zadbać i wykonywać regularne ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa. Codzienny kilkunastominutowy trening z wykorzystaniem domowych drabinek, to jedna z najskuteczniejszych metod zwalczania bólu pleców. Jakie ćwiczenia na kręgosłup można wykonywać przy drabinkach? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa – cel
  • Drabinka gimnastyczna – idealna do ćwiczeń na kręgosłup
  • Jakie ćwiczenia na kręgosłup na drabince?
  • Drabinka metalowa czy drewniana?

We wpisie dowiesz się, jaki jest cel ćwiczeń wzmacniających na kręgosłup, dlaczego drabinka gimnastyczna świetnie sprawdzi się do ćwiczeń wzmacniających kręgosłup, jakie ćwiczenia na kręgosłup można wykonywać na drabince, oraz co wybrać- drabinkę metalową czy drewnianą?

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa – cel

Mięśnie kręgosłupa dzielimy na dwie główne grupy: mięśnie toniczne, inaczej nazywane mięśniami głębokimi, oraz mięśnie fazowe, inaczej nazywane mięśniami powierzchownymi. Większość osób podczas wykonywania ćwiczeń na kręgosłup, skupia się na mięśniach powierzchownych, bagatelizując rozwój mięśni głębokich. Może to prowadzić do pewnych nieprawidłowości, w związku z tym, należy w równym stopniu rozwijać mięśnie głębokie, jak i powierzchowne kręgosłupa. Celem ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa, jest wyrównanie sprawności pomiędzy partiami mięśni kręgosłupa i poprawa stabilizacji sylwetki. Ćwiczenia wzmacniające, skutecznie zmniejszają dolegliwości bólowe kręgosłupa i zwiększają zakres ruchów całego ciała.

Drabinka gimnastyczna – idealna do ćwiczeń na kręgosłup

Regularny trening mięśni kręgosłupa, możemy przeprowadzać także w domowym zaciszu. Do tego celu, warto zakupić domową drabinkę gimnastyczną, która nie zajmuje wiele miejsca i umożliwia przeprowadzenie różnorakich ćwiczeń rehabilitacyjnych kręgosłupa. Ćwiczenia na drabince gimnastycznej są polecane szczególnie dla osób po przebytych urazach, operacjach, czy ciężkich chorobach układu mięśniowo-kostnego. Drabinki pomagają usprawnić mięśnie kręgosłupa i przyspieszają czas rekonwalescencji. Ćwiczenia na domowej drabince, to także świetne rozwiązanie na zmniejszenie dolegliwości związanych z wadami postawy, występującymi u dzieci w wieku szkolnym.

Jakie ćwiczenia na kręgosłup na drabince?

  1. Klasyczne podciągnięcia i przyciąganie taśmy oporowej do klatki piersiowej – te ćwiczenia skutecznie wzmacniają mięśnie kręgosłupa i pozwalają wzmocnić plecy. Do ich wykonania można dodatkowo wykorzystać gumy oporowe lub taśmy TRX. Ćwiczenia można wykonywać zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej.
  2. Pełny zwis i półzwis tyłem oraz przodem – dzięki zwisom, skutecznie rozciągniesz mięśnie grzbietu i wzmocnisz mięśnie brzucha. W zwisie przodem unosimy stopy na wysokość 5-10 cm i utrzymujemy pozycję przez 10-20 sekund. Powtarzamy kilkakrotnie.
  3. Zwis na drabince przodem z podciąganiem kolan – kolana unieś w taki sposób, aby znalazły się pod kątem 90 stopni do płaszczyzny drabinek. Ćwiczenie można wykonać przy wyprostowanych oraz zgiętych nogach.
  4. Skłony do przodu na drabinkach – to ćwiczenia wydłużające kręgosłup. Stań przodem do drabinki, unieś ręce i chwyć za szczebelek w zasięgu rąk. Następnie wspinaj się od najniższego szczebla, do jak najwyższego bez puszczania drabinek rękami.

Drabinka metalowa czy drewniana?

Materiał wykonania drabinki gimnastycznej, to najczęściej drewno lub metal. Materiał wykonania jaki powinniśmy wybrać, zależy od wieku użytkownika i rodzaju ćwiczeń jakie będą najczęściej wykonywane przy drabinkach. Drewniane drabinki gimnastyczne lepiej sprawdzają się do ćwiczeń wykonywanych przez dzieci i seniorów. Szczebelki drewnianej drabinki gimnastycznej są przyjemniejsze w dotyku, a dzięki chropowatej powierzchni są nieco bardziej bezpieczne, niż drabinki metalowe. Drewniane drabinki gimnastyczne bardzo dobrze pasują do wystroju pokojów dziecięcych w stylu skandynawskim. Metalowa drabinka cechuje się wysoką trwałością i wytrzymałością i gwarantuje długoletni czas użytkowania. Mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria i znoszą duże obciążenia. Metalowe drabinki są dedykowane dla dorosłego użytkownika. Metalowe szczeble drabinki są najczęściej wyposażone w antypoślizgowe ogumienie.