Stworzenie własnej siłowni domowej, jest marzeniem wielu aktywnych fizycznie kobiet i mężczyzn. Domowa siłownia pozwala zaoszczędzić czas na dojazd do klubu fitness i pomaga w lepszej mobilizacji do dalszych, regularnych treningów. Pomaga czuć się swobodnie podczas wykonywania ćwiczeń i umożliwia stworzenie idealnie dopasowanego treningu. Domowa siłownia sprawdzi się zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z ćwiczeniami, jak i dla stałych bywalców siłowni. Jak stworzyć domową siłownię, aby zawierała ona najbardziej potrzebny sprzęt? Co powinniśmy zakupić w pierwszej kolejności? Ile miejsca przeznaczyć na domową siłownię? Na te pytania, odpowiemy w poniższym artykule.

Spis treści:

  • Ile miejsca wyznaczyć na siłownię?
  • Domowa siłownia w piwnicy, na poddaszu lub w garażu
  • Wady i zalety domowej siłowni
  • Dlaczego domowa ścianka gimnastyczna?

We wpisie dowiesz się, ile miejsca w pomieszczeniu jest potrzebne na urządzenie siłowni domowej, jak urządzić domową siłownie na poddaszu, w piwnicy lub garażu, jakie są wady i zalety domowej siłowni, oraz dlaczego domowa ścianka gimnastyczna z ławka do ćwiczeń, to świetne rozwiązanie na wyposażenie domowej siłowni.

Ile miejsca wyznaczyć na siłownię?

Planując urządzić domową siłownię, warto najpierw przemyśleć ile miejsca możemy przeznaczyć na rozstawienie niezbędnych akcesoriów do ćwiczeń. Nie każdy może pozwolić sobie na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na siłownię w domu, jednak posiadacze mniejszych mieszkań nie powinni się zniechęcać. Miejsce na domową siłownię może być zgrabnie wkomponowane w przestrzeń sypialni lub gabinetu, nie blokując swobodnego poruszania się po pomieszczeniu. Wielkość siłowni będzie także zależała od ilości elementów, jakie planujemy zakupić. W pomieszczeniu niezbędna jest także odpowiednia wentylacja, zapewniająca dopływ świeżego powietrza. Warto pomyśleć o pomalowaniu ścian łatwą do czyszczenia, farbą lateksową. Podłoże pod sprzętem do ćwiczeń powinno być zabezpieczone specjalnymi matami lub np. składanym materacem.

Domowa siłownia w piwnicy, na poddaszu lub w garażu

Wybierając piwnicę na domową siłownię, warto zwrócić uwagę na metraż, oraz materiał z jakiego wykonana jest podłoga. Podłoga w piwnicy i w garażu powinna być odpowiednio wykończona i wytrzymała na znoszenie dużych obciążeń. Wielokrotne odkładanie ciężarków, przesuwanie sprzętów – te czynności będą wymagały stabilnej i antypoślizgowej powierzchni. Siłownia w garażu będzie wymagała także dodatkowego ocieplenia, na okres jesienno-zimowy. Aby zaaranżować poddasze na siłownię domową, warto wymierzyć wysokość skosów i zorientować się, czy wszystkie sprzęty zmieszczą się na poddaszu.

Wady i zalety domowej siłowni

Przede wszystkim rządzenie domowej siłowni pozwala zaoszczędzić wydatki związane z karnetem na siłownię. Kwota zakupionych sprzętów, które często można dokupować stopniowo, zamkną się w kwotach przeznaczonych na wejściówki na siłownię. Domowa siłownia daje możliwość ćwiczenia w domowym zaciszu i pozwala zaoszczędzić sporo cennego czasu na dojazd. Daje także możliwość ćwiczenia o dowolnej porze, dzięki czemu łatwiej będzie ułożyć plan treningowy i najwygodniejszy schemat dnia. Co istotne, nie trzeba będzie czekać w kolejce, na zwolnienie sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia treningu! Aby uzyskać jak najlepsze efekty ćwiczeń w domowej siłowni, należy samodzielnie opracować swój plan treningowy, ponieważ skorzystanie ze wsparcia trenera personalnego, nie będzie możliwe.

Dlaczego domowa ścianka gimnastyczna?

Drabinka gimnastyczna FLEXTER LIGHT 3 w 1, która znajduje się w naszej ofercie, to wykonany z metalu zestaw wyposażony w poręcze do ćwiczeń. To model drabinki przeznaczony dla dorosłego użytkownika, który wytrzymuje obciążenie do 250 kilogramów. Drabinka jest montowana do ściany, co zapewnia jej niezbędną stabilizację. Poręcz do ćwiczeń posiada dodatkową funkcję uchwytu na sztangę, co w połączeniu z ławką treningową, staje się pełnowymiarowym sprzętem do ćwiczeń w domu. Wzmocniony drążek gimnastyczny umożliwia wykonywanie różnorodnych ćwiczeń opartych na podciąganiu. Drążek dodatkowo jest wyposażony w wyprofilowane uchwyty oraz haki do podwieszania worka treningowego. Ławkę znajdująca się w zestawie jest regulowana i posiada nóżki z nakładkami chroniącymi powierzchnię podłogi. Drabinka wraz z ławką i drążkiem, umożliwiają przeprowadzenie ogólnorozwojowego treningu ciała.

Domowa siłownia co potrzebne?

Po pierwsze domowa siłownia wymaga od nas odpowiedniej ilości miejsca. Idealnie jest, jeżeli możemy przeznaczyć na siłownię całe pomieszczenie. Ważnym aspektem jest, z jakiego materiału wykonana jest podłoga. Oczywiście w odpowiedzi na pytanie domowa siłownia co potrzebne nie może zabraknąć informacji o sprzęcie. Wybór odpowiednich urządzeń do ćwiczeń jest bardzo istotny w naszej domowej siłowni.
Wiesz jak urządzić siłownię, wiesz co powinna zawierać domowa siłownia – teraz pozostaje tylko życzyć cierpliwości w dążeniu do wymarzonej sylwetki.

 

Może zainteresuje Cię  składana ławka do ćwiczeń? Sprawdź ofertę!

Polecane artykuły na blogu: