jak-zrobic-scianke-wspinaczkowa-w-pokoju

Czy ścianka wspinaczkowa jest dobrym wyborem do pokoju dziecięcego? Okazuje się, że tak! Jej zamontowanie wiąże się z wieloma korzyściami dla prawidłowego rozwoju malucha. Jeśli Twoje dziecko rozpiera energia i chcesz podarować mu własny kąt, gdzie będzie mógł bezpiecznie się bawić, postaw na domową ściankę do wspinaczki. Jak zrobić ściankę wspinaczkową w pokoju? Gdzie ją kupić? Przedstawiamy sprawdzone wskazówki!

Spis treści:

  • Ścianka wspinaczkowa w pokoju – wady i zalety
  • Domowa ścianka do wspinaczki – jak ją zrobić?
  • Własna ścianka wspinaczkowa – czy ma sens?


Z wpisu dowiesz się, jakie wady i zalety ma zamontowanie ścianki wspinaczkowej w pokoju dziecięcym oraz jak zrobić własną ściankę do wspinaczki.

Ścianka wspinaczkowa w pokoju – wady i zalety

 

Wspinaczka dla dzieci jest bezpiecznym sportem. Przede wszystkim nie obciąża organizmu dziecka – nawet kilkuletniego. Wspinanie się w znacznym stopniu wspomaga prawidłowy rozwój dziecka. Dziecięca ścianka wspinaczkowa wzmacnia praktycznie wszystkie mięśnie, usprawnia zwinność dziecka oraz jego ogólną kondycję. Do zalet można także doliczyć możliwość spożytkowania nadmiaru energii, naukę panowania nad własnym ciałem, brak nadwyrężania mięśni i stawów.

Ścianka wspinaczkowa w pokoju dziecięcym sprawdzi się również wtedy, gdy szukamy skutecznego sposobu wspomagania rozwoju motorycznego dziecka. Wspinaczka uczy malucha odpowiedzialności. Wcale nie trzeba decydować się na ekstremalną wspinaczkę. Wystarczy dopasowana do możliwości malucha wspinaczkowa ścianka w domu. Pociecha będzie uczyć się koncentracji, dlatego ścianka wspinaczkowa dla dzieci może być strzałem w dziesiątkę, jeśli uczeń ma problemy ze skupieniem uwagi. 

Ważne, by zapamiętać, że wspinaczka to nie tylko zabawa, ale i nauka. Ścianka wspinaczkowa w pokoju dziecka może być doskonałym wyborem. Nie należy jednak zmuszać malucha do wspinaczki. Będzie to doskonałe hobby pod warunkiem, że dziecko samo zechce skorzystać ze ścianki. 

Domowa ścianka do wspinaczki – jak ją zrobić?

 

W Internecie można znaleźć sporo artykułów o tym, jak zrobić domową ściankę wspinaczkową. Nie poleca się jednak tego rozwiązania. Dlaczego? Przede wszystkim, aby wspinaczka była naprawdę bezpieczna, ścianka wspinaczkowa musi pochodzić od sprawdzonego producenta. Każdy detal musi być dopracowany, aby zagwarantować dziecku bezpieczeństwo. Żaden ostry element, fragment drewna itp. nie może wystawać. W przeciwnym razie dziecko się zrani. Jeśli chcemy, aby maluch chętnie korzystał ze ścianki, warto wybrać taką, która cechuje się bogactwem kolorów. W ofercie można znaleźć ścianki wspinaczkowe w odcieniach niebieskiego, zielonego, żółtego. Barwne są także kamienie wspinaczkowe.

Warto dodatkowo dokupić materac, który umieścimy pod ścianką wspinaczkową. Będzie on odpowiednią asekuracją w razie upadku. Jeśli dziecko będzie się uczyć wspinaczki w domowym zaciszu pod czujnym okiem rodzica, ryzyko upadku będzie minimalne. Wzmocnią się za to więzi, zbudujemy wzajemne zaufanie, a także będziemy towarzyszyć dziecku podczas nauki przez zabawę.

Własna ścianka wspinaczkowa – czy ma sens?

Marzy Ci się własna ścianka wspinaczkowa? Zastanów się czy ma to sens. A może własna ścianka wspinaczkowa to marzenie Twojego dziecka? Jeśli Ty lub Twoja rodzina lubi się wspinać – jest to pomysł jak najbardziej realny. Jeśli jednak dopiero poznajesz świat wspinania, warto najpierw przez jakiś czas podchodzić na publiczną ściankę, a dopiero potem zainteresować się własną, jako przedłużenie treningu. Ścianka wspinaczkowa powinna być dostosowana nie tylko do rozmiarów, ale i wagi wchodzącego, więc nie zaleca się lekkich kamyczków, przeznaczonych dla dzieci, dla dorosłych.