Ścianka-wspinaczkowa-dla-dzieci

Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że wspinaczka jest jednym z doskonałych sposobów na to, aby wspierać prawidłowy rozwój fizyczny dziecka. Niestety, często w obawie przed urazem naszej pociechy, zabieramy jej tę możliwość. Zupełnie niesłusznie. Dzieci uwielbiają się wspinać. Dlatego wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki do tego, aby robiły to w sposób bezpieczny. 

Spis treści:

  • Zalety wspinaczki dla dzieci
  • Czego uczy wspinaczka?
  • Domowa ścianka wspinaczkowa – zalety

Z wpisu dowiesz się, dlaczego warto mieć w domu ściankę wspinaczkową, jakie są zalety wspinaczki dla dzieci oraz czego tak naprawdę uczy wspinanie się po ściance. 

 

Zalety wspinaczki dla dzieci

 

Główną zaletą posiadania ścianki wspinaczkowej w domu jest to, że wspinaczka wzmacnia mięśnie grzbietu. Jednocześnie regularne wspinanie się wzmacnia mięśnie głębokie, poprawia stabilizację kręgosłupa i stawów. To niezwykle ważne w leczeniu wad postawy!

Wspinaczka zwiększa także mobilność w stawach. Dzieci w wieku szkolnym powinny trenować gibkość. Kupując ściankę wspinaczkową dla dzieci, dajemy im do tego doskonałą możliwość. 

Oczywiście dodatkowo wspinaczka buduje wydolność oddechową, koordynację, siłę, a także wspiera ogólną sprawność. Stanowi źródło sporego wydatku energetycznego, dlatego przeciwdziała otyłości. Co ciekawe, korzystanie ze ścianki wspinaczkowej, pomaga w nauce. Jak to możliwe? Wspinaczka ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, co przydaje się w codziennym życiu oraz czytaniu, pisaniu czy rysowaniu. 

 

Czego uczy wspinaczka?

 

Oprócz wyżej wymienionych korzyści ze wspinania się na ściance, jest także jeszcze jedna, bardzo istotna zaleta. Wspinaczka uczy pewności siebie, samodzielności, a także zdolności planowania przestrzennego. Ponadto scianka wspinaczkowa dzieci sprawia wiele radości, a jeśli znajduje się ona w ogrodzie zapewnia ruch na świeżym powietrzu.

Wspinanie się po ściankach wspinaczkowych bazuje na naturalnych ruchach. To dlatego wspinanie się u dzieci jest instynktowne. Dla maluchów to doskonała zabawa i przygoda, dlatego warto rozważyć zakup ścianki wspinaczkowej. 

 

Domowa ścianka wspinaczkowa – zalety

 

By uczyć dziecko wspinaczki, wcale nie musimy wyjeżdżać w góry czy korzystać z publicznej ścianki wspinaczkowej. Możliwe jest kupienie wysokiej jakości ścianki do wspinaczki do pokoju dziecka! Dzięki temu maluch może trenować każdego dnia, gdy tylko zechce i zapewni mu odpowiednią aktywność fizyczną. Rozwinie swoją siłę i koordynację, a rodzice odetchną z ulgą. Pod ścianką wspinaczkową można położyć materac gimnastyczny, by zminimalizować ryzyko kontuzji. Dziecko nie będzie wspinać się po drzewach czy niebezpiecznych skałach. 

Nowoczesne ścianki wspinaczkowe do pokoju dziecięcego prezentują się bardzo estetyczne. To nie tylko funkcjonalny, ale także dekoracyjny element każdego wnętrza. Czy wspinanie się na takiej ściance jest niebezpieczne? Podczas każdej aktywności fizycznej istnieje ryzyko urazów. Wszystko jest jednak potencjalnym zagrożeniem. 

Jeśli dziecko będzie mieć wyćwiczoną koordynację oraz nabędzie nawyk samodzielnego dbania o własne bezpieczeństwo, ryzyko urazu będzie naprawdę minimalne i będzie mogło bez obaw wpinać się na ściance wspinaczkowej. Ważne jest jednak to, aby dziecko korzystało ze ścianki wspinaczkowej bez pomocy i nie pod przymusem. Niech będzie to dla niego świetna zabawa.

 

Polecane artykuły na blogu: