domowe-ścianki-wspinaczkowe-zalety

Ścianka wspinaczkowa dla dzieci to doskonały pomysł dla każdego rodzica, który ma w domu aktywne maluchy. Bardzo ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka w tym aspekcie. Zanim zdecydujemy się na ściankę w pokoju, dowiedzmy się więcej na temat wspinaczki. Po pierwsze, dziecko musi poznać zasady korzystania z tego rodzaju zabawek. Istotne jest również to, aby przestrzeń pod ścianką wspinaczkową zabezpieczyć np. materacem, który zamortyzuje ewentualny upadek. Jakie zalety mają domowe ścianki wspinaczkowe? Wyjaśniamy!

Spis treści:

 

  • Jak zachęcić dziecko do korzystania ze ścianki wspinaczkowej?
  • Zalety domowej ścianki wspinaczkowej

Z wpisu dowiesz się, jak stawiać pierwsze kroki we wspinaczce oraz jakie zalety niesie za sobą zainstalowanie w domu ścianki wspinaczkowej dla dzieci.

Jak zachęcić dziecko do korzystania ze ścianki wspinaczkowej?

 

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wspinaczka jest niebezpiecznym sportem. Wbrew pozorom, korzystanie ze ścianki wspinaczkowej jest znacznie mniej kontuzjogenne niż np. sporty zespołowe. Musimy jednak kupować ścianki wspinaczkowe dla dzieci od sprawdzonych producentów. Tutaj bezpieczeństwo jest nadrzędną kwestią. Na początek warto wybrać niewielką ściankę wspinaczkową do pokoju. Asekurujemy malucha, trzymając go za miednicę i biodra. Jeśli dziecko tego wymaga, podpowiadajmy, gdzie stawiać stopę, rękę i w jaki sposób je przekładać. To dobry sposób na zabawę już nawet dla trzylatka! Na większej ściance jest potrzebne wsparcie instruktora, jednak domowa ścianka wspinaczkowa wymaga jedynie czujnego oka rodzica.

Zalety domowej ścianki wspinaczkowej

 

Zamontowanie domowej ścianki wspinaczkowej to sporo zalet! Przede wszystkim wspinaczka skutecznie wzmacnia mięśnie ramion, pleców, nóg, klatki piersiowej oraz brzucha. Ścianka wspinaczkowa dla dzieci w domu usprawnia dodatkowo kondycję fizyczną i pozwala na wszechstronny rozwój malucha. Do dodatkowych atutów wspinaczki można zaliczyć: zwiększenie pewności siebie, większą odwagę, skupienie na osiągnięcie celu, wypoczynek, regenerację, wspieranie koordynacji wzrokowo-ruchowej, spalanie kalorii, rozwój planowania przestrzennego. Domowe ścianki wspinaczkowe to doskonała forma aktywności fizycznej dla dziecka. 

Warto dodać, że wspinaczka jest pełnym treningiem dla malucha. Poprawia wytrzymałość i elastyczność mięśni, ogólną równowagę. Ścianka wspinaczkowa dla dzieci to także dobry wstęp do tego, by kiedyś móc się wspinać po górach czy skałach. Jeśli wybierzemy większe domowe ścianki wspinaczkowe, może z nich korzystać grupa rówieśników. Zabawa na ściance pod okiem rodzica pozwala także na budowanie zaufania, wzmocnienie więzi. Wspinaczka może stać się największą pasją dla Twojego dziecka. Najważniejsze jest to, aby nie zmuszać malucha do korzystania ze ścianki, musi sam tego chcieć. W ofercie można jednak znaleźć ścianki wspinaczkowe do pokoju w ciekawych kolorach, dlatego dziecko z pewnością się nimi zainteresuje. Dodatkowo będą piękną dekoracją pokoju dziecięcego.