Obecna sytuacja zmusza wielu z nas do pozostania w domu, i do pracy w systemie zdalnym. Dla osób prowadzących siedzący tryb pracy, przemieszczanie się do siedziby firmy i powrót do domu – czy to na nogach, czy na rowerze – stanowiły jedną z ważniejszych aktywności w ciągu dnia. Pozbawieni możliwości pracy w biurze, muszą znaleźć alternatywę. Osoby na co dzień aktywne fizycznie, mierzą się z problemem przeprowadzania systematycznych treningów, w domowym zaciszu. Zamknięte siłownie, baseny i ośrodki sportowe, zmuszają do zmiany swoich przyzwyczajeń. Jak zwiększyć aktywność fizyczną siedząc w domu? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Przeprowadzaj mini treningi
  • Sprzątaj mieszkanie
  • Wykonuj ćwiczenia w trakcie przerw w pracy
  • Wyposaż się w domową drabinkę gimnastyczną
  • Gdzie zamontować drabinkę gimnastyczną?

We wpisie dowiesz się, jak skutecznie zwiększyć aktywność fizyczną siedząc w domu.

Przeprowadzaj mini treningi

Przeglądając w wolnym czasie media społecznościowe, z pewnością natkniesz się na konta osób, które spędzają cały swój wolny czas na aktywności fizycznej. Bez ciężkiego, skomplikowanego treningu, nie wyobrażają sobie produktywnego dnia. Warto wykorzystać czas spędzony w domu na trenowanie własnej kondycji, jednak nie powinniśmy w tej kwestii przesadzać. Mierząc siły na zamiary, nie zniechęcamy się do regularnego ćwiczenia, a treningi staną przyjemnym momentem w ciągu dnia – nie przykrym obowiązkiem. Wprowadzenie mini treningów do swojego grafiku dnia, jest jednym ze skutecznych sposobów zwiększenia aktywności fizycznej w domu. Do mini treningu możesz zaliczyć skakanie na skakance, ćwiczenia rozciągające, krótką sesję jogi czy lekką rozgrzewkę. Lekkie treningi nie mają na celu obciążenia organizmu, a wprowadzenie go do systematycznego ruchu.

Sprzątaj mieszkanie

Jeśli chcesz wprowadzić trochę więcej aktywności w ciągu dnia, możesz systematycznie sprzątać te miejsca w domu, które regularnie się brudzą. To korzystne połączenia regularnego sprzątania, które pomoże uniknąć generalnych porządków zajmujących mnóstwo czasu, i aktywności fizycznej, o nieco niższej intensywności. Aktywne sprzątanie wpływa pozytywnie na układ krążenia, układ mięśniowo-kostny i polepsza samopoczucie. Porządkując swoje najbliższe otoczenie, masz także poczucie większej kontroli swojego życia. Nawet krótkotrwałe sprzątanie trwające 15-20 minut, pomoże ci pozbyć się zbędnych kalorii.

Wykonuj ćwiczenia w trakcie przerw w pracy

Pracując w domu, warto zadbać o organizowanie przerw od pracy. Pozwalają one na odpoczynek od ekranu, ciągłego skupienia i zapobiegają szybkiemu zmęczeniu. W trakcie przerw, możesz wykonywać ćwiczenia na rozruszanie sylwetki. Warto wykonać kilka skłonów, pajacyków, przysiadów lub przejść z jednego pokoju do drugiego. Taka aktywność może wydawać się prosta i nieefektywna, jednak podsumowanie takich drobnych aktywności w ciągu tygodnia pracy, może dać zaskakujący wynik! Pamiętaj, że każda dawka ruchu jest cenna – liczy się systematyczność i każdy, nawet najlżejszy trening.

Wyposaż się w domową drabinkę gimnastyczną

Domowa drabinka gimnastyczna nie zajmuje dużo miejsca, i jest doskonałym wyjściem na przeprowadzenie zarówno rozgrzewki, jak i pełnowartościowego treningu. Drabinka gimnastyczna to wielofunkcyjny sprzęt, na którym można przeprowadzać ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia na masę czy ćwiczenia na rzeźbę. Drabinka wyposażona w odpowiednie akcesoria, może z powodzeniem zastąpić sprzęt dostępny na siłowni. Ćwiczenia na drabince wzmacniają organizm, modelują sylwetkę i poprawiają kondycję. Różne kombinacje ćwiczeń i możliwość regulacji elementów drabinki powodują, że może z niej korzystać kilku użytkowników o różnej budowie ciała i w różnym wieku. Domowa drabinka do ćwiczeń, to inwestycja w zdrowie całej twojej rodziny.

Gdzie zamontować drabinkę gimnastyczną?

Drabinka gimnastyczna to element wyposażenia montowany do ściany, warto więc wykorzystać taki jej fragment, co do którego mamy pewność, że wytrzyma obciążenie drabinki wraz z użytkownikiem. Elegancka drabinka gimnastyczna idealnie wpasuje się we wnętrze gabinetu w którym pracujesz, i umożliwi przeprowadzenie ćwiczeń w przerwach od pracy. Drabinkę można zamontować także w pokoju dziennym, do której dostęp będą mieć wszyscy domownicy. Jeżeli posiadasz poddasze lub piwnicę zaaranżowaną na wnętrze mieszkalne, możesz wykorzystać ich przestrzeń do zamontowania drabinki gimnastycznej, i przygotowania domowej mini siłowni.