Trening na poręczach do ćwiczeń gimnastycznych, zalicza się do najskuteczniejszych sposobów na zbudowanie sylwetki i jej wzmocnienie. To ćwiczenia, które opierają się głównie na podnoszeniu masy własnego ciała. Dla kogo jest przeznaczony tego typu trening? Jakie płyną z niego korzyści? Zapraszam do dalszej części wpisu.

Spis treści:

  • Poręcze do ćwiczeń – co to jest?
  • Poręcze do ćwiczeń – dla kogo?
  • Korzyści treningu na poręczach do ćwiczeń
  • Jakie ćwiczenia na poręczy warto wykonywać?
  • Efektywne ćwiczenia na poręczach

Z wpisu dowiesz się czym są poręcze do ćwiczeń, kto może z nich korzystać i w jaki sposób to robić, aby trening był efektywny.

 

Poręcze do ćwiczeń – co to jest?

Poręcze do ćwiczeń gimnastycznych to uchwyty osadzone w podstawie, które służą do wspomagania ćwiczeń takich jak pompki. Mogą być wykonane z drewna, metalu lub w połączeniu obu tych materiałów. Świetnie nadają się do ćwiczeń w domowym zaciszu ponieważ mają niewielkie rozmiary i nie zajmują dużo miejsca podczas przechowywania. Zestaw składa się z dwóch uchwytów. Mają one zabezpieczenie na spodniej stronie, aby nie ślizgały się podczas wykonywania pompek czy dipów. 

 

Poręcze do ćwiczeń – dla kogo?

Poręcze do ćwiczeń są opularne w środowisku osób ćwiczących kalitenistykę oraz street workout. Nadają się także dla amatorów ćwiczeń, chcących wzmocnić swoją sylwetkę. Bardzo ważne jest aby podczas wykonywania ćwiczeń zachować poprawną technikę. Poręcze umożliwiają wykonanie podstawowych i prostszych ćwiczeń np. pompek oraz bardziej skomplikowane i wymagające figury np. Planche. Należy pamiętać o pewnym chwycie, napięciu ciała, przyciąganiu łokci do ciała i regularne tempo powtórzeń.

 

Korzyści treningu na poręczach 

Pompki są jednym z najbardziej uniwersalnych i efektywnych ćwiczeń na górne partie ciała. Możliwości treningu na paraletkach (inna nazwa na poręcze do ćwiczeń), są właściwie nieograniczone. Jest wiele ćwiczeń które można wykonywać przy ich użyciu. Ćwiczenia można stopniować według trudności i poziomu zaawansowania. Z użyciem paraletek można wykonywać pompki klasyczne, pompki wąskie ze zbliżonymi do tułowia ramionami, lub pompki na barki. Zaawansowani użytkownicy poręczy mogą wykonywać stanie na rękach, statyczne figury typu L-sit, V-sit oraz podparcie na dłoniach z wyciągniętymi do tyłu nogami czyli Planche. 

Główną przewagą ćwiczenia na poręczach nad klasycznie wykonaną pompką, jest zwiększony zakres ruchu. Na poręczy jest on maksymalnie pogłębiony – pojawia się możliwość niższego nachylenia się ku podłożu. To sprawia, że angażujemy więcej mięśni i trening jest bardziej wydajny. Podczas gdy ruch zostaje pogłębiony, zwiększa się także aktywność stawów. Większa dynamika stawów jest niezwykle istotna podczas budowania sylwetki. Wykonując klasyczną pompkę nasze nadgarstki są nienaturalnie ułożone, co może niestety stanowić ryzyko uszkodzeń stawów promieniowo-nadgarstkowych. Przy użyciu poręczy do ćwiczeń nadgarstki układają się prawidłowo i naturalnie dla budowy ręki – mowa tu o chwycie młotkowym. 

Jakie ćwiczenia na poręczy warto wykonywać?

Ćwiczenia na poręczy należą do tych, które wyglądają bardzo efektownie. Poręcze to specjalne uchwyty, które są stabilnie ułożone na podłodze i na których można wykonywać ćwiczenia o charakterze wzmacniającym. Jeśli interesuje Cię wykonywanie pompek lub dipów, to poręcze będą nadawać się idealnie. Ćwiczenia na poręczy kojarzą się z wycieńczającymi ćwiczeniami dla zaawansowanych, ale może sobie na nie pozwolić niemalże każdy, kto ma trochę samozaparcia. Zalecamy jednak, by nie przemęczać się i nie zniechęcać!

Efektywne ćwiczenia na poręczach

Czy wiesz, że ćwiczenia na poręczach mogą okazać się bardzo efektywne? Regularne używanie poręczy pomaga zwiększyć siłę nadgarstków i przyczepność dłoni. Jeszcze łatwiej będzie Ci robić pompki na pięści. Masz tendencję do spalania większej liczby energii podczas ćwiczenia na poręczach w porównaniu do zwykłych pompek, ponieważ Twoje ciało jest na podwyższonym poziomie. To co? Wiesz już za co weźmiesz się od jutra? Pamiętaj, że każde ćwiczenia powinna poprzedzać rozgrzewka, a kończyć bezpieczne rozciąganie!

Jeżeli zaczynasz przygodę z kalisteniką lub street workout’em, poręcze do ćwiczeń z pewnością powinny pojawić się na twojej liście, od rozpoczęcia pierwszych ćwiczeń.

Poręcze do ćwiczeń – jak zrobić?

Na rynku coraz częściej pojawiają się specjalistyczne dodatki do ćwiczeń, których zadaniem jest rozbudowywanie naszej domowej siłowni. W sklepach sportowych nie brakuje hantli, ławek, gum oporowych. W naszym sklepie możesz zakupić za to fantastyczne poręcze do ćwiczeń. Jak zrobić przy ich pomocy pompki? Wystarczy odpowiednio rozstawić poręcze na podłodze, chwycić je niczym narzędzie pokroju miksera czy wiertarki, a następnie wykonywać pompki. Wszystko odbywa się bardzo podobnie, jak pompki w normalnym podparciu na rękach.

Poręcze do ćwiczeń – jak zrobić?

Na sportowym rynku znajdziesz wiele ciekawych dodatków, które znacznie ułatwiają wykonywanie ćwiczeń. Przykładem są poręcze do ćwiczeń. Jak zrobić pompki przy ich pomocy, aby ćwiczenie było wykonane prawidłowo i przyniosło najlepsze efekty? Przede wszystkim ważne jest dobre rozstawienie ich w takiej szerokości, jak powinny być usytuowane ramiona. Kolejnym krokiem jest uchwyt. W wielu przypadkach nie będzie się różnił od tego, jak chwyta się mikser, wiertarkę czy inne tego typu urządzenia. Jeśli chcesz, w naszym sklepie znajdziesz fantastyczne poręcze!