Wady postawy u dzieci, stały się bardzo powszechnym zjawiskiem. Ich przyczynami mogą być choroby i zaburzenia wzrostu, ale także nieprawidłowe zachowania i nawyki. Zaburzenia postawy nie wychwycone odpowiednio wcześnie w wieku dziecięcym, mogą mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Wtedy też ich korygowanie jest dużo trudniejsze. Aby pomóc swojemu dziecku w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, warto pomyśleć o domowej drabince do ćwiczeń. Systematyczna aktywność fizyczna jest doskonałym środkiem, do zapobiegania wadom postawy. Dobór odpowiednich ćwiczeń oraz ich systematyczne wykonywanie, zapobiegnie dalszemu pogłębianiu się wady postawy. Jak ćwiczyć w domu? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Wady postawy – pochodzenie
  • Wady postawy – przeciwdziałanie
  • Rehabilitacja na drabince gimnastycznej w domu
  • Ćwiczenia korekcyjne w domu – dla zdrowej postawy i zdrowego życia

We wpisie dowiesz się, skąd biorą się wady postawy u dzieci, jak można im przeciwdziałać i dlaczego drabinka gimnastyczna jest jednym z najlepszych rozwiązań na wady postawy u dzieci.

 

Wady postawy – pochodzenie

Wady postawy u dzieci, mogą być przyczyną zaburzeń w trakcie wzrostu dziecka, chorób przewlekłych czy przebytych operacji. Niestety najczęstszym powodem nieprawidłowej postawy ciała u dzieci są zaniedbania, błędne nawyki i zachowania powtarzane we wczesnym dzieciństwie. Należy do nich siedzący tryb życia oraz spędzanie wolnego czasu głównie przy komputerze, na oglądaniu telewizji czy spędzania czasu ze smartfonem. Układ kostny dziecka poddany przez wiele godzin siedzeniu w tej samej, niewygodnej pozycji, ulega systematycznej deformacji. Dotyczy to także nieprzystosowanego do dziecka stanowiska nauki – siedzenie w ławce szkolnej w niewygodnych i nie ergonomicznych pozycjach przez kilka godzin, negatywnie wpływa na kręgosłup. Źródłem wad postawy u dzieci, jest także bezpodstawne zwalnianie dzieci z zajęć gimnastyki. Dziecko, które nie ma możliwości na systematyczną aktywność fizyczną ma skłonności do nadwagi, braku kondycji czy wad postawy.

 

Wady postawy – przeciwdziałanie

Kluczowym działaniem do wyeliminowania wad postawy, jest rehabilitacja i zajęcia korekcyjne. Sam ruch fizyczny skupiający się na jednej aktywności np. granie w piłkę lub pływanie, może być niewystarczające lub wręcz niewskazane. Konieczne jest wprowadzenie także gimnastyki korekcyjnej. Ćwiczenia wzmacniające kluczowe partie mięśni i kształtujące prawidłowe krzywizny kręgosłupa, to aktywności na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Zajęcia gimnastyki korekcyjnej warto przenieść w zacisze domowe i zapewnić dziecku odpowiednie warunki do nauki i ćwiczenia w wolnym czasie. 

 

Gimnastyka korekcyjna w domu

Jeżeli twoje dziecko ma zdiagnozowaną wadę postawy, bardzo istotne jest aby wyrobić u niego nawyk codziennego wykonywania ćwiczeń korekcyjnych. Utrzymają one pełen zakres ruchu w stawach dziecka i wzmocnią najważniejsze mięśnie, odpowiedzialne za utrzymywanie poprawnej sylwetki. Dobrym wyborem będzie zamontowanie w pokoju dziecka drabinki gimnastycznej, która nie zajmuje wiele miejsca, a pozwoli na przeprowadzenie profesjonalnych ćwiczeń korekcyjnych zaleconych przez lekarza. Dziecko będzie miało też okazję do ćwiczenia praktyczne w dowolnym momencie dnia, bez konieczności wychodzenia z domu. To ogromne udogodnienie dla rodzica, jak i dla dziecka.

 

Ćwiczenia korekcyjne w domu – dla zdrowej postawy i zdrowego życia

Ćwiczenia korekcyjne w domu są nieodłączną częścią większości terapii ruchowych nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Wady postawy są obecne na każdym etapie rozwoju i życia człowieka, dlatego powinno się zwracać szczególną uwagę na to, co dzieje się z naszym ciałem. Ćwiczenia korekcyjne w domu wcale nie muszą być mniej efektywne, niż te wykonywane w specjalnych przestrzeniach poza nim, ponieważ jeśli odpowiednio przyłożysz się do pracy, możesz osiągnąć znaczną poprawę swojej postawy, również we własnym salonie.