scianki-wspinaczkowe-dla-dzieci-zalety

Dzieci od najmłodszych lat mają zamiłowanie do wspinaczki. Uwielbiają wspinać się na drzewa, zdobywają szczyty, cieszą się na myśl o wycieczce na plac zabaw. Jeśli Twoja pociecha ma podobnie, warto kupić domową ściankę wspinaczkową. Jakie są korzyści płynące z jej zamontowania w domowym zaciszu? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Kiedy dziecko może rozpocząć przygodę ze wspinaczką?
  • Korzyści płynące ze wspinaczki

Z poradnika dowiesz się, kiedy jest najlepszy czas, aby maluch rozpoczął wspinaczkę, a także jakie są korzyści płynące z zastosowania ścianek wspinaczkowych w domu.

Kiedy dziecko może rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

Wbrew powszechnym przekonaniom, wspinaczka nie jest aż tak niebezpieczna, jak mogłoby się wydawać. Maluch częściej narażony jest na kontuzje podczas sportów grupowych, np. koszykówki, siatkówki. Aby zminimalizować ryzyko urazu, wystarczy pod ścianką umieścić specjalny materac, który zamortyzuje upadek. Nie ma wieku, który określa, kiedy jest najlepszy czas na wspinaczkę na ściance wspinaczkowej. Często już dwulatki korzystają z niewielkich ścianek na placach zabaw. Z kolei na wyższą ściankę decydują się pięciolatki. Oczywiście ze wspinaczki może korzystać także starsze dziecko. Jeśli tylko zauważysz, że Twoja pociecha uwielbia tego typu formę spędzania czasu, warto jej to umożliwić.

Korzyści płynące ze wspinaczki

Wspinaczka ma dla dziecka szereg korzyści. Przede wszystkim wspiera prawidłowy rozwój. Ścianka wspinaczkowa w pokoju pozwoli Twojemu dziecku cieszyć się ulubionym sportem, gdy tylko zechce. Wspinanie się wzmacnia wszystkie mięśnie, dodatkowo ma pozytywny wpływ na koordynację wzrokowo-ruchową. Dodatkowym atutem jest fakt, że pozytywnie wpływa na pewność siebie. Dziecko robi postępy w swoim tempie, bez presji. Może trenować wtedy, gdy ma na to ochotę, a nie wtedy, gdy zapiszemy je na zajęcia. Należy wspierać dziecko podczas podejmowania kolejnych kroków, jednak nie wywieramy presji. Dzięki temu wspinaczka będzie prawdziwą przyjemnością!