jak-zrobic-plac-zabaw-dla-dzieci

Dziecko chętnie będzie spędzać czas na świeżym powietrzu, jeśli zapewnimy mu do tego odpowiednie warunki. Plac zabaw jest do tego świetnym narzędziem. Niektóre z urządzeń sprawdzają się zawsze, inne trafią w gust dzieci o konkretnych zainteresowaniach. Przedstawiamy najlepsze propozycje!

Spis treści:

  • Jak zrobić plac zabaw dla dzieci – podstawowe sprzęty
  • Dodatkowe wyposażenie placu zabaw

Z wpisu dowiesz się, jak wybrać odpowiedni plac zabaw i co powinno się na nim znaleźć.

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci – podstawowe sprzęty

Ponadczasowym elementem na każdym placu zabaw jest piaskownica. Dziecko może budować zamki, kopać doły, lepić babki. Warto jednocześnie zadbać o to, aby maluch miał dostęp do wody. Ciekawym wyborem będą plastikowe naczynia, wiaderka, łopatki, foremki, skrobaczki i wiele więcej. Kolejnym elementem, który często znajduje się na placu zabaw, jest huśtawka. Każde dziecko – zarówno małe do 3 lat, jak i starsze, które już uczęszcza do szkoły, chętnie będzie się huśtało. Wystarczy prosty stelaż z siedziskiem na sztywnym metalowym pręcie, łańcuchu lub sznurze. Huśtawka musi być odpowiednio dopasowana do wieku dziecka. Najmłodsze dzieci korzystają z zamykanych koszy.

Dodatkowe wyposażenie placu zabaw

Niektóre dzieci lubią wcielać się w różnorodne role. To dlatego można zadbać np. o kuchnię do zabaw. Inne maluchy lubią budowanie z klocków, zabawę w dom. Rodzice powinni zauważać tego typu zainteresowania i na nie reagować. Kuchenka do gotowania, stolik, szafki, miejsce na kwiatki – wszystko to może pochłonąć malucha na długie godziny.

Woda w ogrodzie również jest świetnym wyborem. Docenimy ją szczególnie podczas upałów: niewielki basen, oczko wodne, natrysk – wybór jest ogromny. Można także umieścić w przydomowym ogrodzie niewielkie naczynie z wodą, w którym dziecko będzie przechowywać rośliny czy kamienie.

Popularnością cieszą się domki dla dzieci. Do wyboru są namioty, szałasy lub niewielkie ogrodowe domeczki. Maluch chętnie zaprosi tam przyjaciół, będzie przechowywać swoje skarby. Pomysłów na urządzenie domku do zabaw jest bardzo wiele i wszystko zależy od potrzeb dziecka. Można wybrać domek na drzewie, budkę na podwyższeniu, chatkę z ogródkiem.