Każdy rodzic z pewnością zaobserwował, jak niezwykle chętnie jego pociecha wybiera się na plac zabaw. Dzieci potrafią spędzić dużo czasu na korzystaniu z aktywności, jakie oferuje im plenerowy plac zabaw. Mogą na nim rozładować nagromadzoną energię, spotkać się z rówieśnikami, spędzić czas w aktywny i ogólnorozwojowy sposób. Aktywności z placu zabaw możesz także przenieść do domowego zacisza – jeśli chcesz mieć oko na swoje dziecko wypełniając codzienne obowiązki. Domowy plac zabaw to idealne rozwiązanie na każdą pogodę i porę roku. Jakie są zalety domowego placu zabaw? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Jakie korzyści przynosi plac zabaw?
  • Jak wyposażyć domowy plac zabaw?

We wpisie dowiesz się, czym powinien cechować się domowy plac zabaw, oraz jak go wyposażyć aby jak najlepiej służył twoim pociechom.

 

Jakie korzyści przynosi plac zabaw?

Częste korzystanie z placu zabaw, wpływa niezwykle pozytywnie na rozwój dziecka. Dzieci podczas zabawy rozwijają umiejętności, które przyniosą im wiele korzyści na przyszłość – w relacjach z rodziną, z innymi dziećmi w szkole, czy nawet w dorosłym życiu. Plac zabaw uczy dziecko pewności siebie, pokonywania trudności i lęków. Zabawa w grupie rówieśników kształtuje asertywność i umiejętność pójścia na kompromis. Dzięki aktywności na placu zabaw, dziecko trenuje swoją sprawność ruchową np. wspinając się na drabinkach, huśtając na huśtawce, korzystając z domku ze zjeżdżalnią. Dzieci obserwują rówieśników i naśladują ich zachowanie, dzięki czemu uczą się nowych rzeczy i zachowań. Dzieci uwielbiają spędzać czas na wszelkiego rodzaju huśtawkach. Bujanie na huśtawce wycisza, działa odprężająco, kształtuje także prawidłowo zmysł równowagi. Aktywność na placu zabaw uczy kontroli nad własnym ciałem, poznawania jego granic i poprawia ogólną koordynację ruchową całego organizmu. Poza tymi wszystkimi korzyściami – sprawia także wiele radości!

 

Jak wyposażyć domowy plac zabaw?

Im bardziej rozbudowany domowy plac zabaw, tym większą możliwość testowania swojego ciała będzie miała twoja pociecha. Domowy plac zabaw sprawdzi się, kiedy twoje dziecko jest aktywne i chętne do samodzielnej zabawy, ale również w przypadku, kiedy jest nieśmiałe i potrzebuje wsparcia rodzica do pokonywania swoich słabości. Z pewnością domowy plac zabaw w znajomym otoczeniu, zwiększy komfort zabawy dziecka. Podstawowym i niezwykle ważnym elementem domowego placu zabaw, są drabinki gimnastyczne. Wchodząc po drabince, dziecko wykonuje naprzemienne ruchy rąk i nóg, co wpływa na prawidłowy rozwój półkul mózgowych. Pomaga w usprawnianiu koordynacji ruchów ciała i wzmacnia chwyt dziecka. Drabinki umożliwiają wykonywanie całego szeregu ćwiczeń związanych z rozciąganiem, poprawną postawą ciała, ze zwisaniem i podciąganiem. Drabinki mogą posiadać różne dodatkowe elementy, takie jak:

  • obręcze do podciągania i ćwiczenia mięśni ramion,
  • trapez do huśtania i wykonywania przewrotów,
  • drążek do podciągania i zwisania, 
  • linową drabinkę do ćwiczenia pewnego chwytu i balansowania ciałem, 
  • linę do wspinania, 
  • zjeżdżalnię 

Możesz na początek wyposażyć się w podstawowy moduł drabinki gimnastycznej i wraz z rozwojem umiejętności i klarowaniem się potrzeb dziecka, wyposażać je w dodatkowe elementy.