Co-na-placu-zabaw

Plac zabaw jest ulubionym miejscem dzieci bez względu na ich wiek. Przeważnie na placach zabaw znajdują się huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie i karuzele. Stale jednak pojawiają się coraz to nowsze elementy wyposażenia placów zabaw, dlatego bez wątpienia jest z czego wybierać. Nowoczesne place zabaw posiadają nie tylko wyżej wymienione atrakcje, ale także obiekty liniowe czy sprawnościowe zestawy. Zadaniem każdego z nich jest pozytywny wpływ na zdrowie malucha. Co koniecznie powinno się znaleźć na placu zabaw?

Spis treści:

  • Czy warto mieć domowy plac zabaw?
  • Podstawowe wyposażenie placu zabaw
  • Urozmaicenie placu zabaw

Z poradnika dowiesz się, jakie elementy powinny znaleźć się na placu zabaw, jak stworzyć domowy plac zabaw oraz jak go odpowiednio urozmaicić.

 

Czy warto mieć domowy plac zabaw?

 

Coraz więcej rodziców decyduje się na stworzenie domowego placu zabaw dla swoich pociech. Zalet takiego rozwiązania jest całe mnóstwo. Przede wszystkim zapewniamy dzieciom zabawę ruchową, pole do rozwoju wyobraźni, myślenia przestrzennego czy kreatywności. Liczba zabaw jest nieograniczona. Tworzymy przestrzeń, w której dziecko może rozładować nadmiar energii, gdy jesteśmy w domu. To także świetny sposób na zapobieganie wadom postawy, ćwiczenie gibkości, zwinności. 

Współczesne place zabaw są także przepięknym elementem wystroju. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią, warto stworzyć dziecku domowy plac zabaw. Jednocześnie możemy mieć pociechę na oku. 

 

Podstawowe wyposażenie placu zabaw

 

Obecnie trudno wyobrazić sobie plac zabaw bez huśtawki. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci uwielbiają się huśtać. Pamiętajmy jednak, że huśtawki na plac zabaw są przeznaczone dla pewnych kategorii wiekowych, dlatego nie wszystkie będą odpowiednie dla najmłodszych. Coraz częściej na placach zabaw można także dostrzec elementy do uprawiania fitnessu na świeżym powietrzu. 

Na placach zabaw powinny się także znaleźć zestawy zabawowe dla dzieci, z których skorzystają maluchy w różnym wieku. Sprawdzają się one w przedszkolnych placach zabaw, ale także tych publicznych, które mieszczą się na osiedlach. Plac zabaw kojarzy się również z piaskownicą czy zjeżdżalnią. Tego typu elementy również powinny się na nim znaleźć.  

 

Urozmaicenie placu zabaw

 

Aby urozmaicić plac zabaw, warto dodać dodatkowe elementy. Ciekawym wyborem bez wątpienia będą ścianki wspinaczkowe czy inne atrakcje, które uwzględniają dziecięcą potrzebę wspinaczki, a jednocześnie gwarantujące bezpieczeństwo. Mogą to być właśnie odpowiednio zaprojektowane ścianki do wspinaczki lub elementy o linowej konstrukcji. 

Obecnie do wyboru jest mnóstwo różnorodnych propozycji. Można zdecydować się na takie, które stanowią samodzielny element placu zabaw lub te, które są częścią większych zestawów, np. połączonych drabinkami, huśtawką, zjeżdżalnią. Jedyne, co nas ogranicza, to własna wyobraźnia oraz potrzeby danego dziecka. Warto wybierać elementy wraz ze swoją pociechą, aby stworzyć idealny domowy lub ogrodowy plac zabaw.