Ścianki wspinaczkowe przyciągają coraz więcej amatorów, którzy chcą poprawić swoją kondycję, pokonać lęk i dostarczyć sobie dawkę emocji. Jedyne co należy mieć aby rozpocząć przygodę ze wspinaczką , to wygodne sportowe ubranie oraz obuwie i znajdująca się w pobliżu ścianka wspinaczkowa. Zastanawiasz się czy wspinaczka będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem? Dlaczego warto się wspinać? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Dla kogo wspinaczka?
  • Co daje wspinanie?
  • Pierwszy raz na treningu
  • Wspinaczka? Mięśnie Ci podziękują!

We wpisie dowiesz się, dla kogo jest dedykowana wspinaczka, jakie przynosi efekty, oraz czego można się spodziewać na pierwszym treningu wspinaczki.

 

Dla kogo wspinaczka?

Wspinaczka to sport, który nadaje się dla każdego kto chce się z nią zmierzyć. Nie trzeba posiadać specjalnych uwarunkowań fizycznych, określonego wieku lub wagi, do rozpoczęcia tego typu aktywności. Aby wspinać się na ściankach wspinaczkowych, nie trzeba mieć ukończonego żadnego kursu, posiadać specjalistycznego sprzętu i umiejętności. Wszelkie wskazówki i wiedzę na temat bezpiecznej i efektywnej wspinaczki, otrzymuje się na zajęciach podczas pierwszej lekcji wspinania. To świetna aktywność dla dzieci, która pomaga pokonywać lęki, uczy wytrwałości w dążeniu do celu i rozwija organizm. Można wspinać się całą rodziną, ucząc się współpracy i zacieśniając więzi rodzinne. Silniejszy organizm i lepsza kondycja przyjdą z czasem, a pozytywne skutki treningów wspinaczki, z pewnością będą dostrzegalne w życiu codziennym. 

 

Co daje wspinanie?

Przede wszystkim uprawiając wspinaczkę zadbasz o swoje zdrowie. Dotlenisz organizm, poprawisz wydolność układu krążenia, dostarczysz organizmowi potrzebną dawkę endorfin, czyli hormonu szczęścia. Poprawisz także wygląd swojej cery i pozbędziesz się z organizmu szkodliwych toksyn. Wspinaczka to sport, który angażuje wszystkie mięśnie ciała. Wzmacnia i rzeźbi mięśnie ramion i pleców, mięśnie nóg i łydek, a także mięśnie brzucha. Wspinaczka pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów i pozwoli utrzymać wypracowaną sylwetkę. Wspinaczka poprawia koordynację ruchową, koncentrację i rozwija zmysł planowania przestrzennego. Pozwala na pokonywanie własnych lęków, uczy współpracy i wytrwałości w dążeniu do celu. Z pewnością treningi wspinaczki, wpłyną na łatwość podejmowania decyzji w życiu codziennym.

 

Pierwszy raz na treningu

Wybierając się pierwszy raz na ściankę, należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Warto ubrać wygodne, sportowe obuwie – najlepiej ze wzmocnionymi czubkami. Sam ubiór powinien zapewniać swobodę ruchów i wygodę. Istotne jest przeprowadzenie rozgrzewki przed rozpoczęciem wspinania oraz po nim, aby uniknąć potencjalnej kontuzji. Na pierwszych zajęciach weźmiesz udział w specjalnym szkoleniu z trenerem, który wyjaśni na czym polega poprawna wspinaczka, pokaże jak zapinać uprząż i asekurować wspinającego się partnera. Można poszerzyć swoją wiedzę zapisując się na kurs wspinaczki. Na początek wybierzmy łatwiejszą ściankę wspinaczkową, a z czasem gdy zyskamy więcej siły i pewności siebie, możemy wybierać trudniejsze i wyższe ścianki.

 

Wspinaczka? Mięśnie Ci podziękują!

W ostatnich latach coraz popularniejszą formą aktywności dla różnych grup wiekowych okazuje się być wspinaczka. Mięśnie pracują wtedy na pełnych obrotach, a większość ćwiczeń koncentruje się na pracy całego ciała, a nie tylko jego poszczególnych elementach. Jeśli interesuje Cię zaawansowana wspinaczka, mięśnie wstępnie muszą być jednak wytrenowane, ponieważ może się zdarzyć, że niektóre podejścia będą trudniejsze od pozostałych. Pamiętaj, że wspinaczka powinna odbywać się z asekuracją i odpowiednimi zabezpieczeniami!