Planując wyposażenie na przedszkolny plac zabaw, należy uwzględnić fakt, że będą z niego korzystać zarówno dzieci młodsze (3-4 lata), jak i starsze (5-6 lat). Plac zabaw musi być tak przemyślany, aby był atrakcyjny dla obu grup wiekowych. Urządzenia na placu zabaw powinny być bezpieczne, różnorodne i interesujące dla bawiących się na nim dzieci. Różnica wieku między dziećmi sprawia, że ich potrzeby względem wyposażenia placu zabaw są zróżnicowane. Najmłodsze dzieci dopiero zaczynają swoją przygodę z pełnowymiarowymi elementami placu, z kolei starsze przedszkolaki szukają ciekawszych i większych wyzwań. Przedszkolny plac zabaw – czym powinien się cechować? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Przedszkolny plac zabaw – czym powinien się cechować?
  • Jakie urządzenia wybrać na przedszkolny plac zabaw?

We wpisie dowiesz się, czym powinien cechować się przedszkolny plac zabaw, oraz jakie konkretne urządzenia powinny się na nim znaleźć aby 

 

Przedszkolny plac zabaw – czym powinien się cechować?

Dobrze zaprojektowany plac zabaw, jest przede wszystkim różnorodny – ma za zadanie zapewnić zabawę, dzieciom w różnym przedziale wiekowym. Jest to miejsce, gdzie dzieci mogą ze sobą przebywać, wspólnie rozwijać umiejętności fizyczne i kształtować swoją koordynację ruchową. Plac zabaw wpływa także na rozwój dziecięcej wyobraźni i więzi społecznych. Dzięki urządzeniom znajdującym się na powietrzu, dzieci uczą się także kontrolowania swojego ciała, poznają swoje ograniczenia i umiejętności. Plac zabaw sprawia, że dziecko pozbywa się nadmiaru energii w bezpieczny i przyjemny dla niego sposób. Kreatywna zabawa w grupie na świeżym powietrzu, trenuje wszystkie zmysły dziecka. Zabawa na placu zabaw kształtuje cechy fizyczne organizmu, charakter małej osoby oraz poprawia nastrój dziecka. Przyjazna kolorystyka urządzeń i bezpieczeństwo użytkowania, to niezbędne cechy przedszkolnego placu zabaw. Dzieci powinny także stale znajdować się pod opieką osoby dorosłej. Plac zabaw powinien także posiadać wszelkie niezbędne atesty bezpieczeństwa.

 

Jakie urządzenia wybrać na przedszkolny plac zabaw?

Oto najważniejsze elementy, które powinny znajdować się na przedszkolnym placu zabaw:

  1. Piaskownica – jest szczególnie dedykowana dla młodszych dzieci. Rewelacyjnie wpływa na pobudzenie twórczości i wyobraźni u dziecka. Z piasku można wznosić konstrukcje o dowolnym kształcie, jednocześnie rozwijając zmysł dotyku i małą motorykę dłoni. W piaskownicy dzieci uczą się także współpracować i zawierać kompromisy. 
  2. Domek ze zjeżdżalnią – Zadaszone domki to świetny element wyjściowy do organizacji wielu zabaw. Mogą udawać zamek, sklep, twierdzę lub obserwatorium – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dzieci ćwiczą relacje interpersonalne, sprawność fizyczną i utrzymywanie równowagi. Jeśli domek jest wyposażony w zjeżdżalnię, dodatkowo ćwiczony jest balans ciała i zmysł równowagi. To idealna propozycja dla nieco starszych dzieci.
  3. Huśtawki – Dzieci uwielbiają się huśtać i bujać. Wpływa to na ich rozluźnienie, skupienie i rozwój zmysłu równowagi. Dziecko uczy się perfekcyjnego balansowania swoim ciałem, przy jednoczesnej świetnej zabawie. 
  4. Równoważnie – Jest to doskonały sposób na trening równowagi i balansowania ciałem. Elementy można pokonywać w różnoraki sposób, mobilizując dziecko do stopniowania poziomu trudności.