ćwiczenia dla dzieci na drabince gimnastycznej

Drabinka gimnastyczna to sprzęt do ćwiczeń zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jest to urządzenie łatwe w użyciu, ale zawsze należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa podczas ćwiczeń na drabince. Przestrzegaj ich sam i zadbaj o to aby Twoje dzieci również ich przestrzegały.

Zadbaj o zabezpieczenie podłoża pod drabinką gimnastyczną

Gdy dzieci bawią się lub ćwiczą na drabince gimnastycznej zalecamy, aby zawsze pod drabinką znajdował się materac, który stworzy strefę bezpieczeństwa i zamortyzuje ewentualny upadek lub zeskok. Przy drabince pojedynczej wystarczy 1 materac umieszczony pod drążkiem i sekcją ze szczeblami. Przy drabince dwustronnej materac powinien znajdować się zarówno z przodu jak i z tyłu drabinki. Przy drabinkach z sekcją poziomą typu Pegas lub R4 pamiętaj o umieszczeniu materaca zarówno pod drążkiem jak i w środku pod sekcją poziomą. Materac powinien znaleźć się w tych miejscach, w jakich dzieci korzystają z drabinki.

materac pod drabinkę gimnastyczną

Zabezpieczanie wystających elementów montażowych drabinki

Jeśli w Twojej drabince gimnastycznej przewiduje się elementy łączeniowe z wystającymi częściami to trzeba je ukryć pod maskownicami. Nasze drabinki gimnastyczne metalowe są wyposażone w zaślepki, które ukrywają wystające śruby. Pamiętaj, aby wszystkie zaślepki umieścić w odpowiednich miejscach! Nigdy nie pomijaj tego kroku.

bezpieczna drabinka gimnastyczna dla dzieci

Elementy podwieszane powinny być stabilnie zamontowane

Dodatkowe elementy wyposażenia drabinki gimnastycznej powinny być zainstalowane tak, aby nie spadły z drabinki podczas ćwiczeń. W drabinkach metalowych z linii Romana Sport zostały zastosowane specjalne prowadnice które utrzymują linki na swoim miejscu i ograniczają przesuwanie się ich na drążku.

bezpieczna drabinka gimnastyczna dla dziecka

Przy małych dzieciach pomyśl o drążku z regulacją wysokości

Jeżeli z drabinki gimnastycznej będą korzystać również małe dzieci, najlepszym rozwiązaniem będzie model drabinki z drążkiem z możliwością regulacji wysokości, np. R5 Kometa, Next Top. Drążek można zamontować na początku niżej, a wraz ze wzrostem dziecka i rozwojem jego umiejętności – drążek można zamontować na wyższym poziomie. Natomiast w przypadku dzieci w różnym wieku, dla najmłodszych dodatkowo warto dokupić drążek podwieszany, który szybko możesz umieścić na odpowiedniej wysokości na drabince, a później łatwo zdjąć bez potrzeby rozkręcania konstrukcji drążka który jest w zestawie podstawowym drabinki. Drążek z możliwością regulacji wysokości świetnie sprawdzi się również u dzieci które cierpią na lęk wysokości – stopniowo podwyższając wysokość drążka Twoje dziecko będzie się powoli przyzwyczajać do coraz większej wysokości i dzięki temu będzie walczyć ze swoim lękiem poprzez zabawę.

drążek z regulacją wysokości w drabince gimnastycznej

Ogranicznik wchodzenia na drabinkę

Jeśli w domu masz maluszka który jest jeszcze za mały, aby korzystać z drabinki gimnastycznej lub z jej wyższych partii, do drabiek metalowych z linii Romana Sport możesz dokupić ogranicznik. Pomoże on utrudnić maluchowi podróż na samą górę drabinki.

ogranicznik wchodzenia na drabinkę gimnastyczną

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zajęć na drabince gimnastycznej

Zalecamy, abyście wraz ze swoim dzieckiem przestrzegali następujących zasad bezpieczeństwa:

 • Nie wchodź na drabinkę gimnastyczną z mokrymi rękami. Dla małych dzieci korzystne są ćwiczenia na drabince gimnastycznej nawet  na boso – dzięki temu maluch ma lepszą przyczepność do drabinki, lepszy jest także efekt masażu stóp.
 • Schodź z drabinki powoli, nigdy się nie spiesz. Gdy maluch zaczyna schodzić z drabinki, najlepiej podejdź do niego blisko i zacznij go asekurować aby poczuł się pewnie i bezpiecznie. Na mniejszej wysokości możesz już dać mu trochę więcej swobody i po prostu go obserwować.

asekuracja dziecka podczas ćwiczeń na drabince

 • Przed rozpoczęciem zajęć na drabince współnie z dziećmi sprzątnijcie spod drabinki wszystkie zabawki i inne przeszkody, ustawcie materac w odpowiednim miejscu.
 • Przed każdymi ćwiczeniami pamiętaj o rozgrzewce.
 • Maluch powinien wchodzić na taką wysokość drabinki z jakiej potrafi sam zejść.
 • Zanim maluch zacznie korzystać z drabinki poziomej i drążka, dopilnuj aby najpierw wzmocnił swoje mięśnie. Można zacząć od zwykłego zwisu na drążku, obręczach gimnastycznych lub na trapezie.
 • Pamiętaj aby schodzić z drabinki nogami w dół oraz w ustawieniu twarzą do szczebli.
 • Z elementów ruchomych (np. lina, obręcze, trapez) należy schodzić dopiero wtedy gdy przestaną się poruszać. Nie wolno z nich schodzić gdy są jeszcze w ruchu.
 • Ubrania w których ćwiczycie nie powinny być zbyt obcisłe ani zbyt luźne, ważne jest także aby dobrze przepuszczały powietrze.
 • Jeśli jednocześnie w pobliżu drabinki lub na niej ćwiczy kilkoro dzieci, dopilnuj aby nie popychały się na wzajem, nie szczypały się, nie łaskotały, nie wprawiały elementów linowych w ruch jeśli na nich nie ćwiczą (puszczone koła gimnastyczne mogą nabić komuś guza!). Najlepiej aby dzieci korzystały z drabinki po kolei i taką samą ilość czasu, aby było sprawiedliwie.
 • Nie wolno odkręcać elementów odpowiadających za stabilność konstrukcji drabinki gimnastycznej!
 • Pamiętaj także o regularnym sprawdzaniu konstrukcji drabinki! Sprawdzaj czy elementy łączące nie uległy poluzowaniu, a elementy motażowe są cały czas na swoim miejscu. W razie potrzeby dokręć poluzowane elementy!

bezpieczeństwo drabinki gimnastycznej

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości jesteśmy do Twojej dyspozycji 🙂