Królestwo każdego dziecka, czyli plac zabaw. Od domowego zakątka po ogrodowe radości. Jak urządzić plac zabaw dla dziecka, by spełniał swoją funkcję i szybko się nie znudził. To wyzwanie, które staje przed rodzicami, przyda się wyobraźnia, powrót do naszego dzieciństwa i obserwacja dziecka na innych placach zabaw. Zbudowanie bezpiecznego miejsca dla malucha, które będzie jego przystanią i miejsce zabawy z planem przestaje być aż takie trudne. Od podstawowych atrakcji, po rozwiązania, których nikt się nie spodziewał, poznaj pomysły na nietypowe atrakcje placu zabaw.

Spis treści:

  • Podstawy placu zabaw
  • Inne atrakcje, które można wykorzystać na placu zabaw
  • Plac zabaw w domu

Z tego wpisu dowiesz się, jakie są pozycje obowiązkowe przy urządzaniu placu zabaw, ponadto dowiesz się na, jakie inne atrakcje warto się pokusić, by plac zabaw był wyjątkowy. Dodatkowo pokażemy Ci, jak urządzić plac zabaw w domu.

Podstawy placu zabaw

Stworzenie placu zabaw w przydomowym ogrodzie to pomysł wart uwagi. Co jednak powinno się znaleźć na takim placu zabaw? Przede wszystkim na pierwszą myśl przychodzi piaskownica, choć nie ma wielkiego związku z aktywnością fizyczną, budowanie w piasku pobudza kreatywność. Obowiązkowo na placu zabaw musi znaleźć się huśtawka. Siedzisko powinno być dostosowane do wieku, nie wszystkie są odpowiednie dla najmłodszych. Dziecko w każdym wieku, a nawet wielu dorosłych lubi się huśtać. Wiele placów zabaw jest wyposażona w zjeżdżalnie oraz zestawy zabawowe, więc warto ująć w planie na plac zabaw właśnie takie elementy.

Inne atrakcje, które można wykorzystać na placu zabaw

Niestandardowe atrakcje, jakie pojawiają się na przydomowych placach zabaw, najczęściej są związane z pomysłowością dzieci. Ważne jednak byśmy planując plac zabaw myśleli, nie tylko o zabawie, ale również o aktywności fizycznej dzieci. Świetnym pomysłem będzie ścianka wspinaczkowa, która gwarantuje fantastyczną zabawę, bezpieczeństwo i rozwój. Ponadto elementy konstrukcji linowych, drabinki, często są one połączone w zestawy, które będą spełnieniem marzeń niejednego dziecka. Na placu zabaw jedyne, co powinno ograniczać dziecko to wyobraźnia.

Plac zabaw w domu

Poza placami zabaw w ogrodzie, warto pomyśleć o placu zabaw w domu. Najczęściej są one składane z kilku elementów, takich jak drabinki, zjeżdżalnie i siatki do wspinaczki. Stanowią element dekoracyjny, są kolorowe, niektóre wykonane z drewna, z pewnością będą pasować do niejednego dziecięcego pokoju. Ciekawym rozwiązaniem na domowy plac zabaw może być także ścianka wspinaczkowa, drabinka z akcesoriami gimnastycznymi, czy drabinka z domkiem. Dziecięca radość to ważna sprawa, szczególnie gdy zabawa rozwija kreatywność i uczy dziecko od najmłodszych lat, że ruch jest bardzo ważny. Miejsce zabaw w domu pozwoli na codzienny ruch, a wybór jego elementów warto skonsultować z dzieckiem, jeśli jest ono starsze, przecież plac zabaw ma być jego bezpieczną przystanią pełną radości.