Bolesne skurcze mięśni, mogą skutecznie pozbawić przyjemności z każdej aktywności fizycznej. Dolegliwość w postaci niekontrolowanego skurczu mięśni może oznaczać, że nie dostarczamy swojemu organizmowi odpowiednich składników. Symptomy, które objawiają się bezwolnym rwącym kurczem włókien mięśniowych, któremu towarzyszy ból oznaczają, że ciało traci kontrolę nad prawidłowymi skurczami mięśni. Jak sobie radzić ze skurczami mięśni? Co powoduje skurcze mięśni? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Co powoduje skurcze mięśni?
  • Jak sobie radzić ze skurczami mięśni?
  • Jak unikać skurczy mięśni?

We wpisie dowiesz się, co powoduje skurcze mięśni, jak sobie poradzić z pojawiającymi się bólami mięśni oraz w jaki sposób unikać skurczów.

Co powoduje skurcze mięśni?

Problem skurczy mięśni pojawia się najczęściej po intensywnym wysiłku fizycznym, lecz zdarza się także w sytuacji utrzymywania długotrwałej, niewygodnej pozycji ciała lub podczas snu. Dalsza aktywność fizyczna po wystąpieniu skurczu, jest praktycznie niemożliwa. Co jest przyczyną powstawania skurczy mięśni? Przede wszystkim niedobór składników mineralnych takich jak potas, wapń, magnez i sód, które są odpowiedzialne za przekaz impulsów nerwowych w organizmie człowieka. Częste występowanie skurczy może być także skutkiem nieprawidłowego stylu życia, stresu, przemęczenia organizmu a także złego odżywiania. Spożywanie napojów takich jak alkohol, kawa czy gazowane napoje energetyczne, przyczynia się do wypłukiwania cennych składników z organizmu.

Jak sobie radzić ze skurczami mięśni?

Czynnością, która najlepiej zadziała na zaistniały skurcz, jest delikatne i długotrwałe rozmasowywanie bolącego mięśnia. Podczas wykonywania masażu należy przyjąć wygodną pozycję ciała, a kończynę w której wystąpił skurcz, położyć luźno na płaskiej powierzchni. Jeżeli skurcz wystąpił w obszarze mięśni nóg, należy ułożyć je wyżej w stosunku do reszty ciała. Świetnie sprawdzi się także kompres lub ciepła kąpiel. Skurcz łydki można zniwelować za pomocą ćwiczenia, które rozpoczyna się od wykroku naprzód. Noga w której wystąpił skurcz, powinna pozostać w tyle i przylegać całą stopą na ziemi. Następnie należy przenieść ciężar ciała na zgiętą nogę. Aby pozbyć się skurczu mięśnia czworogłowego uda, należy chwycić za stopę i przyciągnąć ją do pośladka. Aby zniwelować skurcz tylnej części uda, należy w pozycji siedzącej wyciągnąć wyprostowaną przed siebie nogę, piętą do podłoża i palcami do góry. Skurcz stopy usuwamy stając na palcach i przenosząc ciężar ciała na bolącą nogę.

Jak unikać skurczy mięśni?

Aby unikać pojawiających się uciążliwych skurczy mięśni, należy przede wszystkim uzupełnić ważne dla organizmu elektrolity. Podczas treningów należy spożywać dużo płynów bogatych w magnez, potas, sód i wapń. Można sięgnąć po wodę mineralną lub napoje izotoniczne. Podczas treningu aby uniknąć skurczu, niezbędne jest wykonanie poprzedzającej ćwiczenia rozgrzewki. Rozciągnięte uprzednio mięśnie staną się bardziej elastyczne i mniej podatne na wszelkie napięcia. Należy pamiętać o odpowiedniej diecie bogatej w składniki mineralne – warto spożywać produkty bogate w potas i wapń jak np. banany. Często sięgamy po świeże owoce, warzywa i unikajmy produktów wysoko przetworzonych. Warto także suplementować preparaty zawierające magnez, wapń i potas.