Streching, czyli inaczej rozciąganie, daje wiele korzyści – od korygowania postawy ciała, po zmniejszenie ryzyka kontuzji. Rozciąganie jest elementem, którym powinien znaleźć się na początku oraz końcu każdego treningu, niezależnie od jego rodzaju. Rozciąganie mięśni jest nie tylko zdrowe, ale i przyjemne. To doskonałe uzupełnienie treningu siłowego, wydolnościowego czy treningu na zwiększenie masy mięśniowej. Dzięki rozciąganiu mięśnie nadążają za zwiększaniem zasięgów kończyn w trakcie trwania treningów i umożliwiają poszerze zasięgów stawów. Jak rozciąganie wpływa na efekty treningu? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Jak wygląda poprawnie przeprowadzone rozciąganie?
  • Rozciąganie dynamiczne
  • Rozciąganie statyczne
  • Jak rozciąganie wpływa na efekty treningu?

We wpisie przeczytasz, jak wygląda poprawnie przeprowadzone rozciąganie, jak dobrze się rozciągnąć, na czym polega rozciąganie dynamiczne, a na czym statyczne. Dowiesz się także jak rozciąganie wpływa na efekty treningu.

Jak wygląda poprawnie przeprowadzone rozciąganie?

Rozciąganie, to aktywność rozciągająca i rozluźniająca dane partie mięśni, która wymaga odpowiedniego operowania oddechem. Rozciąganie może stanowić osobną formę treningu w postaci jogi lub pilatesu, wykonywaną z udziałem trenera. To także aktywność otwierająca i zamykająca każdy prawidłowo opracowany trening, wydolnościowy lub siłowy. Prawidłowe rozciąganie cechuje się regularnością oraz odpowiednią techniką. Tylko te dwa czynniki gwarantują nam trwały i pewny efekt treningu rozciągającego. Warto także poświęcić czas na odpowiednie umiejscowienie rozciągania w planie treningowym. Podczas treningu skupmy się na spokojnym oddechu – pomaga on rozluźnić mięśnie i uspokoić układ nerwowy. Pamiętajmy o odpowiednim nacisku na mięśnie. Rozciąganie nie powinno być zbyt głębokie i bolesne, ponieważ może prowadzić do kontuzji.

Rozciąganie dynamiczne

To rodzaj rozciągania, które powinno być przeprowadzone przed treningiem. Polega ono na krótkotrwałym rozciągnięciu mięśni i jego szybkiego powrotu do stanu początkowego. Rozciąganie dynamiczne polega na wielokrotnym rozciągnięciu tej samej partii mięśnia, i jego coraz to większego rozciągnięcia do pełnego zakresu ruchu. Rozciąganie dynamiczne pomaga wzmocnić wszystkie mięśnie i zwiększa wydajność układu mięśniowego. Dodatkowo rozciąganie dynamiczne powoduje lepsze ukrwienie mięśni, co z kolei przekłada się na ich lepszą pracę podczas treningu. Aby przeprowadzić bezpieczny trening rozciągania dynamicznego, warto pamiętać o wykonywaniu ruchu w granicach możliwości naszych mięśni.

Rozciąganie statyczne

Rozciąganie statyczne to rodzaj stretchingu, który powinien być wykonywany po przeprowadzonym treningu. Polega ono na zatrzymaniu mieści w pozycji statycznej, w momencie największego rozciągnięcia mięśnia. Zatrzymanie powinno trwać około 30-60 sekund. Prawidłowo przeprowadzone rozciąganie statyczne, wpływa na uelastycznienie mięśnia na dłuższy okres. Ważnym aspektem rozciągania statycznego jest odprężający i relaksujący charakter, który jest szczególnie widoczny podczas praktykowania jogi. Stretching statyczny to także dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy z wadami postawy czy uczęszczających na rehabilitację. Taki typ rozciągania powinien trwać około 15-20 minut i powinien zawierać między 5-8 ćwiczeń.

Jak rozciąganie wpływa na efekty treningu?

Rozciąganie niesie za sobą sporo pozytywnych efektów. Pozwala w regeneracji mięśni, pogłębianiu zdolności wysiłkowych czy pozbyciu się uporczywego bólu pleców. Trening rozciągający wyrabia odpowiednią postawę ciała i trwale je wzmacnia, nie dopuszczając do powrotu złych nawyków. Rozciąganie pomaga także zwiększyć ukrwienie w organizmie i usprawnia pracę układu krążenia. Wydłuża mięśnie i prowadzi do ich szybszej regeneracji. Jeżeli zależy ci na szybszej regeneracji pomiędzy treningami siłowymi, rozciągaj się. Stretching wpływ także na rozgrzanie mięśni co jest bezpośrednią przyczyną niwelowania ryzyka kontuzji. Regularne rozciąganie pomaga na wyuczeniu prawidłowego ruchu i uniknięciu kontuzji. Rozciąganie to także świetny sposób na zwiększenie zakresu ruchów, które jest kluczowe podczas treningów i prawidłowego wykonywania większości ćwiczeń.