gdzie-na-plac-zabaw-warto-sie-wybrac

Gdzie na plac zabaw warto się wybrać? A może zdecydować się na własny, przydomowy plac? Ważne jest to, aby miejsce do zabaw było dopasowane do wieku i potrzeb dziecka. Dobierając odpowiedni sprzęt, należy określić, w jakim wieku będą dzieci, które mają z niego korzystać, gdzie będzie znajdować się plac. Nieco inaczej wyglądają place zabaw na osiedlu mieszkaniowym, w przedszkolach, a inaczej w parkach miejskich czy szkolnych boiskach.

Spis treści:

  • Na co zwracać uwagę, wybierając plac zabaw?
  • Jaki powinien być dobry plac zabaw?

Z wpisu dowiesz się, gdzie na plac zabaw warto się wybrać i co powinno znaleźć się na najlepszym placu zabaw.

Na co zwracać uwagę, wybierając plac zabaw?

Place zabaw przeważnie są dedykowane dzieciom w różnym przedziale wiekowym. To dlatego w jednym miejscu powinny znaleźć się sprzęty odpowiednie dla najmłodszych, ale jednocześnie urządzenia dla starszych dzieci. Maluchy potrzebują przede wszystkim wyposażenia, które będzie trenować równowagę ciała. Warto wybrać się na plac zabaw, gdzie znajdują się sprężynowce i niskie bujaki. Dla dziecka najbardziej atrakcyjne będą te kolorowe, które nawiązują do postaci z bajek. Starsze dzieci docenią z kolei urządzenia trenujące prędkość, zwinność, wytrzymałość. Na placu zabaw szukaj zatem drabinek, torów przeszkód, ruchomych mostków czy ścian do wspinaczki.

Sprzęt na placu zabaw powinien być bezpieczny. Wybieraj wyłącznie urządzenia od renomowanych producentów, które zostały zaprojektowane w zgodzie z europejskimi normami bezpieczeństwa. Materiały muszą być zbadane pod kątem bezpieczeństwa użytkowania.

Jaki powinien być dobry plac zabaw?

Dobry plac zabaw to taki, na którym są wydzielone oddzielne strefy dla dzieci w różnym wieku. Najbliższej ławek dla rodziców znajdują się strefy dla najmłodszych dzieci w wieku od 2-5 roku życia. Znajdują się w niej huśtawki, bujaki, płytkie piaskownice, samochodziki. Nieco dalej znajdują się strefy do zabawy grupowej dla starszych dzieci w wieku 9-13 roku życia.

Często dylematem jest to, czy dzieci wolą intensywne kolory placów zabaw, czy raczej działają one drażniąco. Sprzęt do zabawy dla młodszych dzieci powinien być jak najbardziej kolorowy. Choć pastele, stonowane barwy wyglądają estetycznie, nie będą kojarzyły się maluchom optymistycznie. Warto zostawić je raczej dla starszych dzieci.