drabinka-gimnastyczna-dawniej-i-dziś

Jak wyglądała drabinka gimnastyczna dawniej? Skąd się właściwie wzięła i jaką ma historię? Drabinki gimnastyczne to świetne urządzenia do treningu całego ciała. Na drabinkach możemy wykonywać całe mnóstwo rozmaitych ćwiczeń. Co istotne, drabinka zajmuje niewiele miejsce. Wystarczy odrobina wolnej ściany w pokoju, aby czerpać korzyści z treningów w domowym zaciszu. Czy pierwotnie drabinka wyglądała dokładnie tak samo, jak ta, którą znamy współcześnie? Kto ją wymyślił i do czego służyła? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Skąd się wzięła drabinka gimnastyczna?
  • Rozpowszechnienie drabinek gimnastycznych
  • Drabinki gimnastyczne współcześnie

Skąd się wzięła drabinka gimnastyczna?

Drabinka gimnastyczna należy do najbardziej uniwersalnych sprzętów sportowych na świecie. Została ona wymyślona w Szwecji. Co ciekawe, właśnie tam nosiła nazwę “en ribbstol”, co można dosłownie przetłumaczyć jako “rama z poprzeczkami”. Wynalazek, jakim jest drabinka, stał się podstawą do systemu gimnastyki, którą opracował Pehr Henrik Ling żyjący w latach 1776-1839. Ling był poetą, dramaturgiem, a także nauczycielem szermierki. Pewnego dnia zapragnął, aby stworzyć taki system przygotowywania fizycznego, który mógłby przyczynić się do wychowania harmonijnej osobowości.

Rozpowszechnienie drabinek gimnastycznych

Pehr Henrik Ling był zagorzałym patriotą. Miał ogromną nadzieję na to, że jego system pomoże Szwedom odzyskać siłę, aby przywrócić kraju dawną wojskową świetność. Uzyskał zgodę królewskiej mości, a następnie w 1813 roku założył w Sztokholmie Centralny Instytut Gimnastyki. Była to pierwsza uczelnia w Szwecji, która specjalizowała się w kształceniu nauczycieli wychowania fizycznego do wojska oraz szkoły. Szczęśliwie, nawet po śmierci Henrika, jego dzieło postanowił kontynuować syn Hjalmar. To właśnie dzięki niemu szwedzka gimnastyka zyskała swoje nieodzowne atrybuty, czyli drabinkę gimnastyczną, równoważnię oraz ławkę. Bardzo szybko rozpowszechniły się one na całym świecie.

Drabinki gimnastyczne współcześnie

Współcześnie drabinki gimnastyczne nie kojarzą się już wyłącznie z salą w szkole. Możemy je spotkać na siłowni, gdzie cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ale także w domach. Rodzice chętnie montują drabinki w pokoju dziecięcym, zachęcając w ten sposób maluchy do aktywności fizycznej. Na drabinkach możemy wykonać całe mnóstwo rozmaitych ćwiczeń. Dzięki temu trening nie jest nudny. Niepozorna drabinka do ćwiczeń pozwala na utrzymanie dobrej kondycji. Często jest także wykorzystywana do rehabilitacji. Będzie dobrym wyborem zarówno dla dzieci, jak i osób starszych czy seniorów. Nie wymaga dużej przestrzeni, dlatego można ją wybrać nawet do mieszkań o niewielkim metrażu.