Podciąganie na drążku to jedno z najłatwiej dostępnych i efektywnych ćwiczeń fizycznych. Można je wykonywać zarówno na zewnątrz np. na placu do trenowania Street workoutu, jak i w domowym zaciszu, z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej. Efekty podciągania są różne w zależności od wykorzystywanej techniki, oraz częstotliwości treningów. Dlaczego warto się podciągać na drążku i jak podciągać się na drążku? Odpowiadamy!


Spis treści:

  • Co daje podciąganie na drążku?
  • Efekty podciągania na drążku
  • Jak często podciągać się na drążku?
  • Podciąganie na drążku – co daje taka praktyka?

We wpisie dowiesz się, co daje podciąganie na drążku, jakie efekty można uzyskać podciągając się na drążku, oraz jak często należy ćwiczyć.

Co daje podciąganie na drążku? – mięśnie pleców

Podciąganie na domowej drabince, wpływa w największym stopniu na rozwój górnej części pleców. Najlepsze efekty uzyskamy podciągając się na szerokim rozstawie ramion za pomocą nachwytu. Ćwiczenie wykonywane z powyższy sposób najmocniej aktywuje mięśnie grzbietu, wpływając na szybką rozbudowę górnej części pleców. Mięśnie wzmocnią się w sposób równomierny, jeżeli będziemy regularnie zmieniać zakres ruchu. Warto pamiętać przede wszystkim o modyfikowaniu technik uchwytu, czyli wykonywać zamiennie trening z użyciem szerokiego nachwytu, następnie zaś dalszą jego część w podchwycie, z szeroko rozstawionymi rękami. Pozwoli to na uzyskanie symetrycznej i regularnie rozwiniętej sylwetki górnej partii ciała.

Efekty podciągania na drążku – mięśnie ramion

Jak wspomniano we wstępie różne techniki podciągania, dają zróżnicowane efekty w rzeźbieniu sylwetki. Podciąganie wykonywane podchwytem wzmacniają mięśnie ramion, natomiast podciąganie nachwytem, mięśnie pleców. Od intensyfikacji pracy określonych partii mięśni, zależy także szerokość chwytu przy jakiej wykonywane jest podciąganie.

Ćwiczenia na drążku efekty

Ćwiczenia na drążku wzmacniają mięśnie ramion oraz grzbietu lecz niewielkie zmiany w technice trzymania drążka oraz odległość rozstawienia dłoni, ma decydujący wpływ na efekty ćwiczeń. Popularne jest stwierdzenie że podciąganie na drążku ma największy wpływ na rozbudowę mięśni ramion. Jest ono poprawne jedynie w momencie, kiedy ćwiczenia wykonuje się podchwytem – czyli z palcami skierowanymi w kierunku osoby ćwiczącej. W tej pozycji praca bicepsów jest najintensywniejsza i wpływa na szybkie zwiększenie się tkanki mięśniowej w danej partii.

Ćwiczenia na drążku efekty przynoszą spektakularne. Musimy jedynie pamiętać o regularności, a nasze ciało zmiani się nie do poznania.

Jak często podciągać się na drążku?

Osiągnięcie satysfakcjonujących efektów w budowaniu sylwetki przy użyciu drabinki gimnastycznej, zależy nie tylko od prawidłowej techniki wykonania ćwiczeń ale także od ilości treningów. W zależności od tego, ile zamierzamy poświęcić czasu w tygodniu na treningi, sylwetkę możemy rozbudować subtelniej lub w wyższym stopniu. Trenując raz w tygodniu po 3-4 powtórzenia, wzmocnimy mięśnie pleców bez widocznych efektów wizualnych w postaci zwiększenia masy mięśniowej. Wykonując trening dwa razy w tygodniu po 8-10 powtórzeń, rozbudujemy mięśnie lecz nie uzyskamy wyraźnej rzeźby. Trening praktykowany trzy razy w tygodniu po kilkanaście powtórzeń, pozwala uzyskać widoczną muskulaturę ciała.

Podciąganie na drążku – co daje taka praktyka?

Podciąganie na drążku należy do najłatwiej dostępnych i efektywnych ćwiczeń, po które można sięgnąć. Oczywiście, nie należy się zniechęcać, jeśli nie od razu będziemy w stanie się podciągnąć. Początkujący często zadają sobie pytanie, jeśli chodzi o podciąganie na drążku: Co daje? Daje bardzo dużo! Ćwiczymy wtedy dolne partie mięśni pleców oraz inne ważne ośrodki, które odpowiadają za prawidłową postawę. Gdyby nas ktoś spytał o podciąganie na drążku, co daje i jak szybko są efekty, nie umielibyśmy odpowiedzieć, bo to sprawa bardzo indywidualna.

Podciągania na drążku – co daje?

Podciąganie na drążku dla wielu jest tajemnym ćwiczeniem. Nie znamy po prostu jego efektów, a przecież to ćwiczenie jest takie popularne. Podciąganie na drążku – co daje, jak sprawia, że jesteśmy lepsi? Otóż takie ćwiczenie wykonywane regularnie pozwala na znaczne wzmocnienie mięśni pleców. Najlepsze efekty można zaobserwować, jeśli osoba podciąga się na szerokim rozstawie ramiona używając jednocześnie nachwytu. W tych ćwiczeniach bardzo ważną rolę odgrywają zmiany – zmiana chwytu, rozstawu, zmiana zakresu ruchu.

Różne ćwiczenia na drążku – jak podciągać się na drążku

Drążek oferuje wiele ciekawych efektów ćwiczeń, ale też różnorodne ćwiczenia. Jest to ciekawy element wyposażenia sali gimnastycznej, jak i siłownie. Różne ćwiczenia na drążku, to chociażby podciąganie się, brzuszki w zwisie oraz rozciąganie kręgosłupa w zwisie. Każde ćwiczenie przy pomocy drążka warto na samym początku wykonywać wyłącznie przy pomocy ciężaru własnego. Dla początkujących będzie on wystarczający. Koniecznością jest wybranie jedynie dobrej jakości drążka, który nie załamie się pod ciężarem. W naszym sklepie znajdziesz fantastyczne propozycje. W poradnikach znajdziesz informacje jak podciągać się na drążku.

Ćwiczenie gimnastyczne na drążku dla początkujących

Ćwiczenie gimnastyczne na drążku najlepiej rozpoczynać jest od nauki prawidłowego zwisu. Zaczynając ćwiczenia, uczymy nasze dłonie mocnego zwisu. Ćwiczenie gimnastyczne na drążku zaczynamy od mocnego chwytu i swobodnego zwisu. Kiedy już te element opanujemy, możemy przejść do kolejnego ćwiczenia, jakim jest ściąganie łopatek.

Drążek można śmiało wykorzystać jako dodatkowy element placu zabaw domowego, dzięki czemu stanie się on jeszcze bardziej atrakcyjny dla dzieci oraz pozwoli na zwiększenie ich aktywności fizycznej.

Ponadto oprócz ćwiczeń na drążku, jeżeli posiada się drabinkę warto robić ćwiczenia na kręgosłup przy drabince. Mają one wiele korzyści nie tylko na obciążony kręgosłup.

Przeczytaj także: