Sprawne i zdrowe ciało, to już w dzisiejszych czasach konwenans. Dbanie o sprawność fizyczną, a co za tym idzie – o zdrowy organizm, przekonuje coraz większe rzesze kanapowców do zmiany stylu życia. Wybór aktywności dopasowanej do własnych upodobań i przekonań, skłania do porównywania różnych rodzajów ćwiczeń. Najpopularniejszą obecnie aktywnością fizyczną, są systematyczne ćwiczenia na siłowni według opracowanego planu treningu, oraz street workout – czyli trening o korzeniach wywodzących z kalisteniki, odbywający się na świeżym powietrzu. Co wybrać – siłownię czy street workout? Czym cechują się obie aktywności? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Co dają ćwiczenia na siłowni?
  • Jakie efekty daje street workout?
  • Czym kierować się podczas wyboru?
  • Street workout – efekty warte poświęcenia

We wpisie przeczytasz jakie efekty przyniosą ćwiczenia na siłowni a jakich efektów można oczekiwać po treningach street workoutu. Dowiesz się także, czym kierować się podczas wyboru odpowiedniej aktywności fizycznej. 

Co dają ćwiczenia na siłowni?

Jakie płyną korzyści z rozpoczęcia treningów na siłowni? Jedną z najważniejszych jest oczywiście redukcja tkanki tłuszczowej. To głównie w tym celu, trenujący rozpoczynają wizyty na siłowni. Trening siłowy i cardio, idealnie sprawdzają się do spalania nadprogramowych kalorii, dzięki zwiększeniu tempa metabolizmu organizmu. Systematyczne ćwiczenia niosą za sobą także zwiększenie zapotrzebowania energetycznego, co w połączeniu z odpowiednią dietą prowadzi do szybkiej utraty wagi. Ćwiczenia na siłowni pomagają zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni, oraz poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego. Ćwiczenia na siłowni poprawiają także funkcjonalność układu kostnego i zasięg stawów. Regularna aktywność na siłowni poprawia samopoczucie, dzięki zwiększeniu się wytwarzania endorfin przez organizm. Po treningu będziemy czuć się spełnieni i zadowoleni. Siłownia i dieta, także świetnie uczy samodyscypliny i wytrwałości w dążeniu do celu. Aktywność fizyczna pomaga wzmocnić serce i jest jedną z metod profilaktycznego zapobiegania zawałom serca. Układ odpornościowy znacznie poprawi swoją funkcjonalność, co skutkuje rzadszym chorowaniem.

Jakie efekty daje street workout?

Trening street workoutu to przede wszystkim praca nad rzeźbą całego ciała. Ćwiczenia opierają się na podciąganiu, pompkach, skokach, wyrzutach ciała, przysiadach – wykonywanych przy wykorzystaniu masy własnego ciała. Treningi odbywają się na świeżym powietrzu, na specjalnie przeznaczonych do tego celu placach ćwiczeniowych. Street workout polega na opracowaniu układu ćwiczeń i ‘zabawie’ płynącej z wykonywania figur i akrobacji. To zupełnie inny rodzaj aktywności, który pomija powtarzanie partii konkretnych ćwiczeń, a skupia się na ćwiczeniach wywodzących się z kalisteniki. Podczas treningu street workoutu, nie używa się żadnych dodatkowych obciążników – praca mięśni odbywa się głównie na obciążeniu masą własnego ciała. Street workout to aktywność dla osób, które już w pewnym stopniu osiągnęły sprawność fizyczną i siłę, aby przejść do ćwiczenia figur z wykorzystaniem barierek i drążków.

Czym kierować się podczas wyboru?

Przede wszystkim, należy prawidłowo ocenić swój poziom zaawansowania ruchowego. Ważny jest także cel jaki chcemy osiągnąć poprzez ćwiczenia: czy jest to utrata wagi, wzmocnienie ciała, poprawa funkcjonalności organizmu czy metoda na pozbycie się nudy? Precyzyjne określenie celu pozwoli na łatwiejsze dokonanie wyboru. Z pewnością siłownia jest dobrym wyborem jeżeli zaczynasz swoją drogę do sprawności. Przyniesie ona wiele korzyści i poprawi jakość funkcjonowania organizmu. Street workout jest metodą na urozmaicony i bardziej zaawansowany trening.

Street workout – efekty warte poświęcenia

Jeśli chodzi o street workout – efekty nie pojawiają się od razu, ale jest to ten sposób aktywności fizycznej, który pozwala na całościowe rozwinięcie swojego ciała. Przede wszystkim, street workout zyskuje na popularności, ponieważ odbywa się na świeżym powietrzu, co dla niektórych, nielubiących siłowni, jest zbawienne. Można przy tym swobodnie oddychać i cieszyć się obecnością przyrody naokoło. W przypadku street workout, efekty są też zauważalne szczególnie w akrobatyce, ponieważ stajemy się bardziej świadomi własnego ciała i możemy nim o wiele więcej osiągnąć, niż do tej pory.