Nasze pociechy szczególnie cenią sobie aktywność na placu zabaw i zazwyczaj ciężko je nakłonić, do dobrowolnego opuszczenia placu. Wynika to przede wszystkim z możliwości przebywania ze swoimi rówieśnikami, oraz atrakcyjnego spędzenia czasu w kreatywnym otoczeniu. Dodatkowo dzieci mają możliwość rozładowania drzemiących wewnątrz pokładów energii, oraz rozwinięcia swoich umiejętności ruchowych. Niepodważalnym faktem jest pozytywny wpływ ruchu na ogólny rozwój dziecka. W poniższym tekście przedstawimy 7 najważniejszych zalet aktywności na placu zabaw.

Spis treści:

  • Czy z aktywności dziecka na placu zabaw płyną jakieś korzyści?
  • 7 najważniejszych zalet aktywności na placu zabaw

We wpisie przeczytasz, czy aktywność dziecka na placu zabaw niesie ze sobą jakieś korzyści, oraz jakie są najważniejsze zalety wynikające z aktywności na placu zabaw.

Czy z aktywności dziecka na placu zabaw płyną jakieś korzyści?

Zabawy ruchowe mają niezwykle ważny wpływ na rozwój naszych latorośli. Regularny ruch, słońce oraz świeże powietrze, polepszają nastrój pociechy i poprawne funkcjonowanie jej organizmu. Codzienne aktywności fizyczne w formie spacerów, wyjścia na plac zabaw czy rower, wzmacniają organizm i mają wpływ na zwiększenie jego odporności. Organizm dziecka uczy się radzenia ze zróżnicowanymi temperaturami powietrza i trudnymi warunkami pogodowymi, co bezpośrednio przyczynia się do wzmocnienia organizmu na zachorowania. Częste przebywanie na słońcu pozwala na regularną produkcję witaminy D w organizmie, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy promieni słonecznych jest nieporównywalnie mniej. Witamina D ma wpływ nie tylko na nastrój oraz poziom energii, ale także na stan kości oraz zębów. Aktywność na świeżym powietrzu pomaga zaostrzać apetyt, co jest niezwykle istotne u dzieci borykających się z zaburzeniami łaknienia.

7 najważniejszych zalet aktywności na placu zabaw

Podczas aktywności na placu, dzieci nieświadomie rozwijają różne umiejętności, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju organizmu oraz kształtują ich późniejszy charakter. Jakie są najważniejsze zalety płynące z aktywności dzieci na placu zabaw?
1. Uczy pokonywania trudności oraz pewności siebie. Niektóre dzieci, zwłaszcza te bardziej nieśmiałe, będą z pewną rezerwą podchodzić do nowych zabaw i huśtawek na placu. Będą potrzebowały więcej czasu aby oswoić się z pewnymi rodzajami aktywności, lecz obserwując bawiących się rówieśników, z pewnością odważą się przezwyciężyć swoje lęki.
2. Ćwiczy sprawność ruchową. Zabawa na placu pozwala na prawidłowy rozwój mięśni całego ciała, wzmacnia układ mięśniowy i kostny dziecka. Wpływa na rozwój dużej i małej motoryki dziecka, niezbędną do nauki czytania i pisania w szkole. Wspinanie się na drabinki lub linę pomaga ćwiczyć uchwyt dłoni, zaś huśtanie na huśtawce lub chodzenie po równoważni, ćwiczy zmysł równowagi.
3. Uspokaja i relaksuje. Poprzez ruch w organizmie dziecka wytwarzają się endorfiny, które mają bezpośredni wpływ na dobre samopoczucie dziecka. Bujanie na huśtawce potrafi skutecznie wyciszyć i uspokoić dziecko.
4. Wpływa na poprawę koordynacji ruchowej. Wchodzenie na drabinki idealnie ćwiczy naprzemienne ruchy nóg i rąk, oraz rozwój obu półkul mózgowych.
5. Uczy panowania nad własnym ciałem. Dziecko korzystając z wyposażenia na placu zabaw będzie testować różne formy aktywności poprzez balansowanie, wspinanie, huśtanie, kołysanie.
6. Uczy kreatywności. Zabawa w piaskownicy pozwala na twórcze planowanie zabawy – wykreowanie z piasku dowolnej figury lub postaci daje dziecku pole do popisu. Piasek i foremki stwarzają nieograniczone możliwości zabawy.
7. Uczy współpracy i sztuki kompromisu. Kontakt z rówieśnikami to nie tylko niepodważalna przyjemność, ale także wyzwanie. Każde dziecko cechuje się innym charakterem a wspólna zabawa pomaga go szlifować i uczyć poprawnych zachowań społecznych.

 

Sprawdź ofertę: